Догляд за орхідеями
Як краще розмістити орхідеї у квартирі? Чи можна їх утримувати на балконі?
Звичайно орхідеї розміщають на вікнах, захищаючи їх від прямого сонця шторами з тонкої білої матерії, розташованими впритул до внутрішньої рами вікна. У цьому випадку нагрівання, як віконного прорізу, так і кімнати буде мінімальним. Особливо це актуально для південно-східних і західних вікон, у які влітку сонце тривалий час світить під невеликим кутом. Деякі аматори розташовують орхідеї в глибині кімнати, організувавши їм підсвічування лампами денного світла. Улітку багато хто з орхідей будуть добре себе почувати на балконі північно-східної, північної й північно-західної орієнтації. Прямих променів сонця там практично немає, а загальна освітленість орхідеям цілком підходить. На балконах іншої орієнтації їх прийдеться захищати від сонця, а в найбільш жаркі місяці орхідеям з тонкими листками буде там занадто сухо.
Яка температура потрібна орхідеям?
Для вирощування орхідей у кімнаті вирішальними факторами є крайні значення максимальної літньої і мінімальної зимової температури приміщення. Стосовно температурного режиму всі орхідеї можна розділити на три групи:
- види, які походять з рівнинних або вологих прибережних тропічних лісів (фаленопсіси, ванди, деякі види пафіопеділумів, катлей, онцідіумів, дендробіумів), вимагають цілий рік рівномірного теплого утримання, мають потребу в літніх денних температурах у межах 25 - 28 °С і зимових нічних - не нижче 15 - 18 °С. Для багатьох рослин цієї групи добовий перепад температури має не перевищувати 3 - 5 °С;
- види, що виростають у середніх поясах гір тропіків (багато видів орхідей), віддають перевагу помірковано теплому утриманню. Вважається, що вони вимагають більш прохолодних умов з літньою денною температурою близько 18 - 22 °С і мінімальною зимовою нічною близькою до 12 - 15 °С, однак при своєчасному поливі багато які з них здатні витримувати значне, але короткочасне (у межах декількох годин) підвищення температури;
- види, що живуть у високогір'ях або в районах із субтропічним кліматом, мають потребу в прохолодному режимі (багато які лілії, деякі целогіни, австралійські дендробіуми, деякі пафіопеділуми). Для них бажана денна літня температура не вище 22 °С, а оптимальна зимова нічна 7 - 10 °С. Майже всі орхідеї взимку мають потребу в температурі на 3 - 4 °С (і більше) нижче, ніж улітку. Для деяких важливі також і добові коливання температури: уночі температура повинна бути на 3 - 6 °С нижчою за денну. Наведені величини зразкові і при вирощуванні конкретних видів орхідей можуть служити лише орієнтирами, що дозволяють оцінити умови квартири для утримання тих або інших видів. Слід зазначити, що більшість орхідей теплолюбні гібриди, що продаються у квіткових магазинах, і лише гібридні мільтонії, деякі пафіопеділлуми і цимбідіуми відносяться до середньо температурних видів. Холодолюбивих орхідей у наших квіткових магазинах не буває.
Яка вологість необхідна орхідеям, чи потрібно їх обприскувати?
Більшість епіфітних орхідей успішно пристосовуються до зниженої вологості і непогано розвиваються при відносній вологості повітря 40%. Частково недостатню вологість можна компенсувати деяким збільшенням поливу або акуратним обприскуванням. Однак краплі вологи при низьких температурах узимку, а також у літні ночі небезпечні, тому що можуть викликати появу плям на листках і псевдобульбах, а іноді і загнивання. Тому обприскувати орхідеї бажано в першій половині дня, щоб до вечора вони встигли обсохнути. Особливо важливо пам'ятати про це в період росту, щоб не допустити загнивання. Відступати від цього правила можна тільки в найбільш жаркі літні місяці. У цей період орхідеї обсихають дуже швидко. Обприскувати потрібно так, щоб струмінь був перпендикулярний рослині або йшов знизу нагору, але не зверху долілиць.
Ставити додаткові зволожувачі у квартирі не завжди доцільно. І для квартири і для здоров'я це не дуже добре. Якщо з'явиться бажання ростити види, що вимагають підвищеної вологості можна зробити самому з акваріума або придбати готовий флораріум. Зараз це вже не проблема.
Яка вода потрібна для поливу і є чи різниця в поливі орхідей різних видів? Що робити з твердістю води для поливу?
Найкраще поливати м'якою водою. Для цього воду треба прокип'ятити, дати відстоятися й використовувати тільки верхні 2/3 шари води. У цьому випадку розчинні солі кальцію і магнію частково переходять у нерозчинні і випадають в осад. Можна використовувати і той факт, що лід чистіший, ніж вода, з якої він утворюється. Налийте в пластикову пляшку воду і помістіть її в морозильну камеру на кілька годин. Частина води замерзне. Залишок води з основною частиною солей зливаєте, а лід розтоплюєте і використовуєте для поливу.
Чим відрізняється догляд за орхідеями влітку і взимку?
В основному режимом поливу. Узимку температура на підвіконні значно менша, ніж влітку і коріння функціонують гірше. Зайвий полив може їх погубити. Також варто відмовитися і від обприскування. Тому що за зиму орхідеї відвикають від сонця, навесні можливі сонячні опіки листків. Навесні орхідеї треба поступово привчати до підвищеної освітленості, захищаючи від прямих променів сонця марлею, калькою і т.п. матеріалами.
Як підживлюють орхідеї?
Практично всі орхідеї можуть задовольнятися малою кількістю живильних речовин. Концентрація більше 2 гр. добрива на літр води може бути небезпечна для коріння переважної більшості орхідей. Нормальна концентрація 1 гр. на літр, і тільки для великих і швидко зростаючих екземплярів вона може бути підвищена до 1, 5-2 гр. на літр. Підгодовують орхідеї тільки в період активного росту, коли орхідея починає формувати бульбу (десь через 2-3 місяці після початку росту). Звичайно епіфітним орхідеям вистачає 6-8 підгодівель у рік, але великі рослини можуть зажадати більш частих підгодівель. Підгодовують раз у два тижні, а в проміжках (теж раз у два тижні) добре промивають субстрат чистою водою, щоб не було засолення. Закінчити підгодівлю треба раніше, ніж повністю сформується бульба, інакше на зиму дивлячись може початися чергова вегетація. До кінця вегетації краще підгодовувати добривом з підвищеною часткою фосфору, що стимулює цвітіння. Узимку або навесні в орхідей, що зимують без підсвічування, можуть пожовкнути і обпасти листки на старих бульбах (а у фаленопсісів і ванд пожовкнути і обпасти нижні листки). Запобігти цьому на якийсь час можна, зробивши одну-дві профілактичні підгодівлі восени або на початку зими малою концентрацією добрива, не більше 0,5 гр. на літр. Однак варто знати, що скидання старих листків явище нормальне, тому що вони мають певний строк життя. У кімнатній культурі іноді не більше декількох років для багатьох видів з тонкими листками. Бульбы живуть довше, до 6-8 років, але теж утилізуються рослиною в призначений строк. Якщо бульба жовтіє раніше, ніж очікується, то її варто швидко відрізати від іншої рослини. Особливо оперативно потрібно реагувати, якщо пожовтіння бульби починається в нижній її частині. Це вказує на проникнення в бульбу хвороботворних організмів через корінь і ризому. Звичайне явище при довгому надлишковому поливі.